Sürükle

Birlikte Çalışalım

Awesome Image Awesome Image

Genel Kasım 16, 2023

Ziyaretçiler Sitenizde Daha Uzun Süre Nasıl Kalır?

Yazar admin

Yorumlar 0

Ziyaretçilerin internet sitenizde kalma süresi, birçok anlam taşır. Bu süre, özellikle sitenizin ziyaretçiler ve hatta potansiyel müşteriler gözünde nasıl bir değeri olduğunu anlatır. Elbette birçok dinamiğin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ziyaretçi gözünden asıl değer anlaşılacak olsa da sitede kalma süresi, bu açıdan büyük bir göstergedir.

İnternet siteniz neyle ilgili olursa olsun mutlaka hitap ettiği bir kitle bulunur. Bu kitlenin sitenizde oldukça kısa süreler kalması, belirli mihenk taşlarının pek de doğru şekilde kurgulanmadığını bize gösterir. Örneğin; bir blog sitesinde ziyaretçileriniz oldukça kısa kalıyorlarsa yazılarınızın içeriği pek de merak edilmiyor olabilir.

Peki, internet sitenizde ziyaretçileri daha uzun süre tutmak istediğinizde neler yapabilirsiniz? Aslında bu sorunun birçok belirli başlığı vardır. Sayfaların okunabilir olması, tasarımın dikkat çekici hâle getirilmesi, kullanılan görüntülerin ilgili ve kaliteli olması bu başlıkların yalnızca birkaçıdır. 

Aşağıda ziyaretçilerin uzun süre durduğu, genellikle aradığını bularak çıktığı internet sitelerinin ortak özellikleri sıralandı. Bunlar sitede kalma süresi yüksek olan websitelerinin özellikleri. Sizin sitenizde hangilerinin eksik olduğunu bularak SEO gücünüzü artırmaya yönelik çalışmaları siz de yapabilirsiniz. 

Ziyaretçilerinin sitede kalma süresi yüksek olan web sitelerin ortak özellikleri:

  • Tasarımları son derece düzgündür.

Ziyaretçileri uzun süre tutmayı başaran pek çok internet sitesinin tasarımları, oldukça düzgün şekilde oluşturulmuştur. Henüz bilgiye ulaşmadan karşılaşılacak ilk manzara görsellik olacağı için tasarım, aslında ziyaretçiler nezdinde son derece önemlidir. Çünkü ziyaretçiler, bağlantıya tıkladığı anda sitenin yükleme ekranında dahi bir yargıya varmaya başlar.

Sitenin tasarımını basit ve karmaşadan olabildiğince uzak şekilde kurgulamak, aslında ziyaretçiyi rahat ettirir. Özellikle istediği bilgiyi kolaylıkla almasını sağlamak ve yenilerine rahatlıkla ulaştırmak, sitenin faydalı olduğu algısını yaratır. Sadeliğin getirdiği zarafetle de ziyaretçi, genellikle bu sitede daha fazla kalmaya eğilimlidir.

  • Kullanılan görseller kaliteli ve içerikle uyumludur.

Ziyaretçilerin siteden talep ettikleri bilgiyi almak için tıkladıkları bağlantı, konuyla hiç alakası olmayan bir görsel ya da içeriğe sahipse kolaylıkla “geri tuşuna basılan bir site” imajını yaratır. Uzun ziyaretçi süresi bulunan siteler; verilen bilgiyle uyumlu bir başlık, içerik ve görsel seçimi yapmış hâldedir.

Talep edilen bilgiyle uyumlu şekilde tasarlanan düzen, ziyaretçiye “aradığın her detay bende var” mesajını verir. Bu noktada internet sitenizde var olan her detayın güncel, kaliteli ve vermek istediğiniz algıyla uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir.

  • Sayfaların okunabilirliği ideal seviyededir.

Bilgilerin aktarıldığı yazılar, bir yığın hâlinde ziyaretçiye sunulduğunda genellikle site muhteşem bilgiler içeriyor olsa da terk edilir. Özellikle hızlı şekilde ilerleyen bilgi çağına alışkın gözler, aradığı cevabı kolaylıkla bulamayacağını anladığında rakipler arasından “daha okunabilir site”, bu yarışı kazanır.

Araştırılan sorunun cevabı ziyaretçiye sunulurken kişinin gözü bu bilgiyi almaktan korkmamalıdır. Bu noktada maddelerin serpiştirildiği ve başlıklarla zenginleşen içerikler, net cümlelerle sunulmalıdır. Çünkü beyin, atadığı görevi hızlı şekilde tamamlamak ister. Sitenizde bu bilginin varlığını hissettirdikten sonra okunabilir sayfalarınızla “aradığın cevabı benden kolaylıkla alabilirsin” mesajı iletirsiniz.

  • Kullanılan yazının büyüklüğü gerekli seviyede tutturulmuş hâldedir.

İnternet sitelerinin ziyaretçileri, yalnızca bilgisayar üzerinden size ulaşmazlar. Tablet, telefon gibi daha küçük ekranların bulunduğu cihazlardan da internet siteniz elbette ziyaret edilebilir. Bu noktada tüm ziyaretçilerin optimum seviyede rahat hissedeceği bir yazı tipi ve boyutu belirlemek, sonucun oldukça başarılı olmasına yardımcı olur.

Okunabilir boyutta seçilen yazı boyutu, çok büyük yapılmamalıdır. Çünkü ziyaretçinin sitede kalmasını isterken özellikle yalnızca tıklanan o sayfada değil diğer başlıklarda da gezmesi istenir. Bunun için sitede bulunan başlıklara da kolaylıkla geçiş yapılabilecek seviyede küçük, rahatlıkla okunabilecek kadar büyük bir yazı boyutu seçilmelidir.

  • Güvenilir bilginin kaynağı olduğunu birçok yolla kanıtlamıştır.

Çok ziyaretçi alan ve uzun süre sitesinde bu kişileri tutan yerler, genellikle güvenilirliklerini kanıtlamıştır. Burada kastedilen herhangi bir sosyal medya hesabında “mavi tik” almak değildir. Verilen bilginin doğruluğunu kanıtlayan alıntılar, görsellerin uyumu ya da bahsedilen konu hakkındaki uzmanlığın göstergesi, sizin çok daha iyi bir intiba bırakmanızı sağlar.

Güvenilirlikten bahsederken aktarılan bilginin nasıl iletildiği de son derece önemlidir. Doğru cümleler, etkili bir Türkçe ile buluşturulmuşsa bu durumda da ziyaretçi nezdinde güvenilir olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Dilin doğru kullanımı, bu noktada asla yadsınmaması gereken bir güvenilirlik turnusolüdür.

  • Site hızı sorunsuz bir seviyededir.

Hızın çok önemli olduğu teknoloji çağında bekletilmek, ziyaretçilerin tahammül ettiği bir durum değildir. Burada kendinizden de yola çıkabilirsiniz. İnternette gezinirken karşınıza çıkan ve dönüp duran yükleniyor ekranına ne kadar süre tahammül edebilirsiniz? Açılana kadar bekler misiniz yoksa bir başka siteye çoktan yönelmiş olur musunuz?

Aslında ziyaretçiler, bizim talep ettiklerimize oldukça benzer isteklere sahiptir. Bu noktada bir başka sitede ziyaretinizi uzun tutma nedenlerinizi belirlemek, kendi yol haritanızı çıkarmış olduğunuz anlamına gelir. Bounce Rate adıyla bilinen hemen çıkma oranı yüksekse sitenizde bir sorun vardır. Bu durum genellikle site hızının son derece düşük olmasından kaynaklanır.

Ziyaretçileri Sitede Uzun Süre Tutmak Neden Önemlidir?

Hedef kitlenizin kurguladığınız sitede uzun süre vakit geçirmesi, işin doğru şekilde yapıldığının kanıtıdır. Hiçbir ziyaretçi güvenmediği ya da aradığını bulamadığı sitede uzun süre vakit kaybetmez. Bu noktada ziyaretçi trafiği kadar kişilerin ne kadar süre boyunca sayfalarınız arasında dolaştığı da başarınızın göstergeleri arasındadır.

İnternet dünyasındaki ağırlığınızı anlatan SEO gücü, ziyaretçilerin organik olması ve kişilerin aradığını bulduktan sonra dahi sitenizi terk etmemesiyle artar. Bu da size yadsınamaz bir güç getirir. Çünkü güçlü SEO, doğru hedef kitlesine ulaşır ve sitenizin gerekli hacme ulaşmasını sağlar. Bu noktada bahsedilen internet sitesi bir işletmeyse kazancın artması anlamına da gelir. Ziyaretçileri sitede tutmak için çaba sarf etmek, gelişen teknolojiye uyum sağlamak için oldukça önemli adımlar arasındadır.

Etiketler

Yorum Bırak

5 × beş =